Dagmara Rutkowska

Prawo

Tytuł zastępczy

Zasady przetwarzania danych osobowych

Zasady przetwarzania danych osobowych

HISTORIA PRAWA

Czy wiecie, że powstanie prawa autorskiego wywodzi się z przywilejów drukarskich. Za pierwsze akty prawne chroniące autorskie prawa majątkowe w dzisiejszym rozumieniu uważane są angielskie Statute of Anne (1710 r.) oraz francuskie ustawy (z 1771 i 1773r.). Natomiast ochrona autorskich praw osobistych wykształciła się dopiero z końcem XIX wieku (Francja). 

Przeniesienie prawa autorskiego czy udzielenie licencji –na co zwracać uwagę w umowach?

W pierwszej kolejności przypomnę, że w prawie autorskim istnieją dwa podstawowe sposoby uzyskania prawa do korzystania z utworu: uzyskanie licencji (umowa licencyjna) lub nabycie autorskich praw majątkowych (umowa o przeniesienie praw)...

Rozpowszechnianie wizerunku dziecka

Bardzo wielu przedsiębiorców spotyka się z problemami związanymi z wykorzystaniem wizerunku innych osób w kontekście prowadzonych przez siebie działań reklamowych. 

Skąd wzieła się nazwa plagiat?

Wracamy do plagiatu. Dzisiaj trochę historii, bo plagiat jest słowem i tematem starym, może nie tak starym jak świat, ale na pewno co najmniej tak starym jak starożytny Rzym. 

Plagiat nie jedno ma imię

W 2015 roku w internecie aż huczało od plotek na temat rzekomego plagiatu, którego miała dopuścić się jedna z uznanych polskich projektantek. Zdaniem wielu, zbyt intensywnie kopiowała sukienki zagranicznych projektantów. Powiewa wielkim światem, gdy czytamy ich nazwiska, bo jest wśród nich i Tom Ford i Elie Saab. Wypada dodać, że sami zainteresowani, których suknie padły ofiarą plagiatu nie wypowiadają się, ale może to tylko kwestia czasu...